БЕЗПЕКА ДІТЕЙ В ІНТЕРНЕТІ  далі

Конвенція про права дитини

Правове виховання розпочинається в сім’ї — з усвідомлення дитиною своїх прав та обов’язків щодо членів родини, сімейних традицій та цінностей. Заклад дошкільної освіти є наступним соціальним інститутом, який продовжує правове виховання дітей. Головне в цій роботі — систематичність, послідовність і тісна взаємодія із сім’єю.

Із давніх-давен в українського народу сформувався погляд на сім’ю і рід як на святиню, а виховання дітей є святим обов’язком батьків. Сім’я — це перше мікросередовище, куди потрапляє дитина, де опановує перші шляхи соціалізації. Але, на жаль, у сучасному суспільстві багато родин забувають про це, залишаючи дитину сам на сам із телевізором, комп’ютером чи вулицею. Зміст інформаційних потоків часто негативно впливає на психіку дітей та спотворює їхні моральні цінності. Тож перед педагогами постало важливе завдання: захистити права дітей та сприяти їх морально-ціннісному становленню.

Із року в рік зростає кількість сиріт, безпритульних дітей, тих, хто перебуває у соціально несприятливих умовах, під фізичним та психічним тиском у сім’ї.

Нині проблема захисту прав дитини набула особливої актуальності.

Діти під час війни захищені нормами міжнародного гуманітарного права як частина цивільного населення. Проте, з огляду на об’єктивні обставини, пов’язані з дитячим розвитком, діти мають особливий захист. Деякі гарантії, передбачені міжнародно-правовими актами, стали частиною звичаєвого права.

Основні міжнародно-правові акти, що є основою для захисту дітей у ситуаціях збройного конфлікту:

Важливою частиною правової системи, покликаної захистити дітей в зонах конфлікту є національне законодавство.

Закон України «Про охорону дитинства» 

Постанова КМУ “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо захисту прав дітей на період надзвичайного або воєнного стану”

 

Про правову допомогу

Система безоплатної правової допомоги в Україні є однією із державних інституцій, які стоять на варті прав та інтересів дітей.

7 січня 2018 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», яким внесено зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Зокрема, всі діти отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу.

Важливо

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні спільно з Офісом Президента, радником — уповноваженою Глави держави з прав дитини та дитячої реабілітації, Міністерством соціальної політики запустили загальнонаціональну інформаційну кампанію «Дитина не сама: інструкція з турботи».

Мета кампанії — привернути увагу суспільства до порушення прав дітей під час війни та надати вичерпну інформацію, як розв’язувати ці проблеми. Зокрема, йдеться про права дітей, які через війну залишилися без піклування батьків та потребують турботи й тимчасового дому. Кампанія доноситиме інформацію про те, як правильно підтримувати й захищати права дітей, котрі залишилися без батьківського піклування, а також надасть інструкції з тимчасового влаштування дітей у сім’ї.

Кампанія популяризуватиме чат-бот «Дитина не сама» у Telegram, який дає змогу українським сім’ям та іноземним організаціям подати заявку до служб у справах дітей про готовність тимчасово влаштувати юних громадян. Заявку у чат-боті залишили вже понад 15 тисяч українських сімей та більш як півтисячі іноземних організацій. У чат-боті також містяться інструкції для тих, хто загубив або знайшов дитину.